ABOUT US

Architectural studio FACIS was based in 1992 by architects Cibik, Fantyšová and Svěrek. Main part of their work was focused on reconstructions of historical buldings a projects for saving valuable historical monuments. For example: reconstruction of NE wing of the palace at Veltrusy (1997), reconstruction of castle Kamenice nad Lipou (1998), inventory and survey of architectural details of the Villa Müller by A. Loos (1998, under the leadership of doc. P.Ulrich) or reconstruction of several houses in the center of Prague.

Portfolio of work includes almost everything from architectural studies and graphic design to complex construction projects and author´s supervisions. 

 

SERVICE:

urbanism

urban studies and planning

architectural studies

projects for planning permission

projects for building permits

design services for the construction

interior projects

utility design

graphic design

TEAM

ING.ARCH. RICHARD CIBIK

autorizovaný architekt ČKA 2698

zakladatel ateliéru FACIS architekti (1992)

Vystudoval fakultu architektury ČVUT. Zaměřuje se především na rekonstrukce historických staveb a projekty záchrany architektonického dědictví. Jako příklad je možné uvést projekty rekonstrukce poutního areálu na Svaté Hoře, biskupské rezidence v Litoměřicích, kostela Sv. Kajetána a mnoho dalších.

ING.ARCH. PATRIK OLVECKY

architekt

od roku 2019 FACIS architekti

ING.ARCH. MICHAL V. KŘEPEL

autorizovaný architekt ČKA 04753

od roku 2009 FACIS architekti

Vystudoval obor Architektura a stavitelství na fakultě stavební ČVUT. Kromě novostaveb a rekonstrukcí se rád zaměřuje i na revitalizace a modernizace starších objektů pro nová využití. Mezi jeho další záliby patří fotografie a interiérový design.

PRESS